Literatura

 


 

Camp L. Sprague de

 

Lyon Sprague de Camp (1927-)

     Urodził się w Nowym Jorku. Studiował inżynierię lotniczą w California Institute of Technology i obronił pracę doktorską w Stevens Institute of Technology w New Jersey (1933). Do 1937 roku prowadził kursy na temat prawa patentowego. W tym że roku postanowił poświęcić się pisarstwu. W 1939 roku poślubił Catherine Crook, z którą w późniejszych latach pisywał wspólnie. Wydał liczne książki popularnonaukowe oraz 5 powieści historycznych.

     Debiutował w fantastyce w 1937 roku opowiadaniem "The Isolinguals" w miesięczniku Astounding Science Fiction. W magazynie Uncnown publikuje skróconą wersję powieści "Jankes w Rzymie" (1939). Współpraca z tym magazynem zaowocowała licznymi utworami fantasy. W 1949 roku opowiadanie "The Animal Cracker Plot" zapoczątkowuje cykl rozgrywający się w przyszłości, kiedy dominującym państwem jest Brazylia i ukazujący romantyczno-barbarzyńskie perypetie Ziemian i tubylców na trzech planetach Tau Ceti. Najbardziej jednak twórczość Campa związana jest z low i high fantasy oraz sword and sorcery. Wcześnie zainteresował się Conanem, przeredagowywał zachowane opowiadania, uzupełniał, pisał nowe na podstawie szkiców, fragmentów i konspektów Howarda. Zajmował się też teorią pisania literatury sf i teorią sword and sorcery. Został oficjalnym biografem Howarda. Jest także autorem biografii Lovecrafta. Nagrody: Grand Master Nebula Award (1978) i World Fantasy Life Achievement (1984).


Książki

 

Powieści

Zbiory opowiadań

Okrutny bóg Ka (Terrify Ka and Other Stories)


Opowiadania

 

Duchy Melvina Pye'a - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 62-78.

Okrutny bóg Ka - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 5-28.

Podpalacz - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 79-102.

Regulamin - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 103-133

Stos twardego drewna - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 29-61.

Szaman - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 134-147.


Copyright Sergeant AdOw © 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl