Literatura

 


 

Bester Alfred

 

Alfred Bester (1913-)

     Amerykański pisarz i scenarzysta. Urodził się w Nowym Jorku. Ukończył studia z biologii i historii sztuki na University of Pensylvania. Wkrótce po debiucie pisarskim porzucił pracę historyka sztuki i zajął się wyłącznie pisaniem. Zajmował się wtedy głównie  dramaturgią, pisaniem scenariuszy dla filmów telewizyjnych i komiksów.

     Jako autor sf zadebiutował w kwietniu 1939 r. opowiadaniem "The Broken Axion", którym zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez magazyn "Thrilling Wonder Stories". Fantastykę naukową traktował jedynie jako zajęcie hobbystyczne. W 1951 r. ówczesny redaktor naczelny "Gallaxy" Horace L. Gold namówił go do pisania powieści sf. W efekcie tego powstała, opublikowana po raz pierwszy w numerach 1-3 (1952) powieść "The Demolished Man", która w 1953 r. przyniosła autorowi pierwszą w historii nagrodę Hugo. Od tego czasu Bester poświęcił się głównie fantastyce naukowej.


Książki

 

Powieści

Człowiek do przeróbki (The Demolished Man)

Gwiazdy - moje przeznaczenie (The Stars My Destination)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Czas na 3 Alei (Of Time and Third Avenue) - Fantastyka 2(5)/1983 - str. 12-14.

Ostateczne zniknięcie - antologia „Kryształowy sześcian Wenus” - str. 97-123.

Rękopis znaleziony w łupinie orzecha kokosowego - Feniks 3(4)/1985 - str. 105-112.


Copyright Sergeant AdOw © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.         www.fantastyka-86.pl