Literatura

 


 

Biggle Lloyd Jr.

 

Lloyd Biggle, Jr. (1923-2002)

     Urodził się w Waterloo w stanie Iowa w USA. W czasie II wojnie światowej służył w transporcie 102. Dywizji Piechoty. Był dwukrotnie ranny, druga rana, odłamek w nodze, uczyniła go inwalidą do końca życia. Po wojnie podjął studia z zakresu muzykologii, otrzymał bakalaureat z wyróżnieniem na Wayne State University, a następnie magisterium i doktorat na Uniwersytecie Stanowym Michigan. Po studiach wykładał na Eastern Michigan University.
     Zaczął pisać w 1955 r., profesjonalnym pisarzem został po opublikowaniu powieści All the Colors of Darkness w 1963 r. Jest autorem luźnego cyklu powieściowego, w którym przedstawiciele Organizacji Badań Kultury rozwiązują problemy na różnych planetach. Innym cyklem powieściowym jest pięcioksiąg, którego bohaterem jest nowojorski detektyw polskiego pochodzenia Jan Darzek, wplątany w awanturę międzyplanetarną na skalę galaktyczną. Tworzył też powieści z gatunku mystery fiction, rozgrywające się zwykle w wiktoriańskiej i edwardiańskiej Anglii. W twórczości często wykorzystywał tematy związane z muzyką i sztuką. Był członkiem-założycielem Science Fiction and Fantasy Writers of America, pełniąc funkcję pierwszego skarbnika (1965-1967), a potem przewodniczącego rady powierniczej (1978-1981). Był pomysłodawcą nagrody Nebula.


Książki

 

Powieści

Pomnik (Monument)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.         www.fantastyka-86.pl