Literatura

 


 

Blish James

 

James Benjamin Blish (1921-1975)

     Urodził się w East Orange w stanie New Jersey. Studiował mikrobiologię na Rutgeus University i zoologię na Columbia University. Po studiach pracował przez pewien czas w laboratoriach medycznych armii USA, potem jako handlowiec i specjalista od public relations. W 1968 roku przeniósł się do Anglii w okolice Oksfordu. Od 1969 roku poświęcił się całkowicie literaturze, nie tyko fantastycznej (westerny, kryminały, poezje, sztuki teatralne i scenariusze filmowe, szkice krytyczne).

     Amerykański pisarz science fiction i fantasy, scenarzysta serialu Star Trek i krytyk literacki. Jako autor sf zadebiutował w roku 1940 opowiadaniem "Emergency Refuelling" w magazynie "Super Science Stories". Rozgłos przyniósł mu cykl "Latające miasta". Specjalistyczne wykształcenie ułatwiło mu śmiałe spekulacje na temat technik genetycznych umożliwiających ludziom przystosowanie się do życia na innych planetach. Jest autorem pierwszej oryginalnej powieści rozgrywającej się w świecie Star Trek (Spock Must Die!) oraz 12-tomowego cyklu opowiadań opartych na scenariuszach pierwszego serialu telewizyjnego Star Trek. W 1959 roku otrzymał nagrodę Hugo za powieść "A Case of Conscience".


Książki

 

Powieści

Latające miasta: Będą im świecić gwiazdy (They Shall Have Stars)

                              Życie wśród gwiazd (A Life for the Stars)

                             Gdzie jest twój dom, Ziemianinie? (Earthman, Come Home)

                             Triumf czasu (The Triumph of Time)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Dzień statystyka (Statistician's Day) - antologia „Kroki w nieznane ●●●●●●” - str. 222-233.

Kwestia sumienia (A Case of Conscience) - Fenix 3(7)/1991 - str. 21-81.


Copyright Sergeant AdOw © 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.         www.fantastyka-86.pl