Literatura

 


 

Budrys Algis

 

Algis Jonas Budrys (1931-2008)

     Amerykański pisarz, wydawca i krytyk fantastyki naukowej pochodzenia litewskiego. Urodził się w Królewcu w Prusach Wschodnich, gdzie jego ojciec był konsulem generalnym Litwy. Gdy miał 5 lat ojciec został wysłany do USA i tam zastała ich wojna. Po zajęciu Litwy przez Armię Czerwoną ojciec Budrysa odmówił powrotu do kraju i cała rodzina otrzymała azyl polityczny. Obywatelstwo amerykańskie Budrys otrzymał dopiero ok. 1989 roku. Ukończył University of Miami oraz Uniwersytet Columbia. Pracował także dla kontrwywiadu USA jako tłumacz z litewskiego.

     Debiutował opowiadaniem The High Purpose w Astounding Science Fiction w 1952 r. Od tego samego roku datuje się jego praca w charakterze edytora i menadżera ds. wydawnictw science fiction w oficynach Gnome Press i Galaxy Science Fiction. Rozkwit twórczości przypada na okres od końca lat pięćdziesiątych do końca lat siedemdziesiątych. Wydana w 1960 r. nowela Rogue Moon została nominowana do nagrody Hugo. Potem był jeszcze kilkakrotnie nominowany do Hugo i Nebuli, ale zdobył tylko Nagrodę Pielgrzyma za wkład w krytykę fantastyczną (2007).


Książki

 

Powieści

Ten cholerny księżyc (Rogue Moon)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Któż by niepokoił Gusa? - antologia „Droga do science fiction 4” - str. 59-70.


Copyright Sergeant AdOw © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.         www.fantastyka-86.pl