Literatura

 


 

Burroughs Edgar Rice

 

Edgar Rice Burroughs (1875-1950)

     Pisarz amerykański. Po ukończeniu Michigan Military Academy służył krótko w amerykańskiej kawalerii, potem wykładał w tejże akadamii, był policjantem drogowym, właścicielem sklepu z materiałami piśmienniczymi, udziałowcem w licznych interesach, kierownikiem działu stenograficznego w Sears Roebuck Company, aż do roku 1913, kiedy zdecydował się na karierę pisarską po udanym debiucie i pierwszych odcinkach "Tarzana wśród małp" (magazyn All-Story październik 1912).

     Debiutował w lutym 1912 r. sześcioodcinkową opowieścią "Under the Moon of Mars" na łamach All-Story. Pierwszą książkę wydał w 1914 roku i był nią pierwszy tom cyklu o przygodach Tarzana, chłopca wychowanego przez afrykańskie małpy. Na cykl ten składają się 24 książki. Kolejnym cyklem była "Księżniczka Marsa", składający się z 11 tomów. Akcja tego cyklu toczy się w w nierealnej krainie, pełnej egzotyki, niebezpieczeństw, pięknych jajorodnych dziewcząt i zielonych ludzi o sześciu ramionach. Trzecim ważnym cyklem jest "Pellucidar", liczący 7 tomów, opierającym się na dziewiętnastowiecznej teorii Johna Clevesa Symmesa, która zakłada, że Ziemia ma puste wnętrze z małym Słońcem w centrum i otworami na biegunach. Kolejnym cyklem jest wenusjańska przygoda licząca 5 tomów, a jej bohater nosi nazwisko Carson Napier. Trzyczęściowa historia księżycowa opowiada o wizycie na Księżycu oraz inwazji Selenitów na Ziemię. Napisał też dużo książek fantastycznych nie będących częściami żadnych cykli.

     Na podstawie prozy Burroughsa powstały filmy: John Carter (John Carter), Księżniczka Marsa (Princess of Mars).


Książki

 

Powieści

Księżniczka Marsa (A Princess of Mars)

Ląd zapomniany przez czas (The Land that Time Forgot)

Pellucidar (Pellucidar)

Poza najdalszą gwiazdą (Beyond the Farthest Star)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2010-2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl