Literatura

 


 

Camp L. Sprague de

 

Lyon Sprague de Camp (1927-2000)

     Urodził się w Nowym Jorku. Studiował inżynierię lotniczą w California Institute of Technology i obronił pracę doktorską w Stevens Institute of Technology w New Jersey (1933). Do 1937 roku prowadził kursy na temat prawa patentowego. W tym że roku postanowił poświęcić się pisarstwu. W 1939 roku poślubił Catherine Crook, z którą w późniejszych latach pisywał wspólnie. Wydał liczne książki popularnonaukowe oraz 5 powieści historycznych.

     Debiutował w fantastyce w 1937 roku opowiadaniem "The Isolinguals" w miesięczniku Astounding Science Fiction. W magazynie Uncnown publikuje skróconą wersję powieści "Jankes w Rzymie" (1939). Współpraca z tym magazynem zaowocowała licznymi utworami fantasy. W 1949 roku opowiadanie "The Animal Cracker Plot" zapoczątkowuje cykl rozgrywający się w przyszłości, kiedy dominującym państwem jest Brazylia i ukazujący romantyczno-barbarzyńskie perypetie Ziemian i tubylców na trzech planetach Tau Ceti. Najbardziej jednak twórczość Campa związana jest z low i high fantasy oraz sword and sorcery. Wcześnie zainteresował się Conanem, przeredagowywał zachowane opowiadania, uzupełniał, pisał nowe na podstawie szkiców, fragmentów i konspektów Howarda. Zajmował się też teorią pisania literatury sf i teorią sword and sorcery. Został oficjalnym biografem Howarda. Jest także autorem biografii Lovecrafta. Nagrody: Grand Master Nebula Award (1978), Gandalf Grand Master Award (1976), World Fantasy Life Achievement (1984), Sidewise Award for Alternate History (1995) za całokształt osiągnięć, Hugo (1997) za autobiografię "Time and Chance".


Książki

 

Powieści

Conan i Bóg-Pająk (Conan & the Spider God)

Zbiory opowiadań

Okrutny bóg Ka (Terrify Ka and Other Stories)


Opowiadania

 

Duchy Melvina Pye'a - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 62-78.

Okrutny bóg Ka - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 5-28.

Podpalacz - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 79-102.

Regulamin - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 103-133

Stos twardego drewna - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 29-61.

Szaman - zbiór opowiadań Okrutny bóg Ka - str. 134-147.


Copyright Sergeant AdOw © 2015-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl