Literatura

 


 

Cherryh C. J.

 

Caroline Janice Cherry (1942-)

     Urodziła się w St. Luis. W 1945 r. przeniosła się wraz z rodziną do Oklahoma City. W 1965 r. ukończyła wydział filologii klasycznej na uniwersytecie w Oklahoma City. Przez następnych 11 lat była nauczycielką łaciny i historii starożytnej, jej hobby to astronomia i nauki ścisłe, ale prawdziwą pasją stało się pisarstwo. Wakacje spędzała na licznych podróżach do krajów i miejsc, którym poświęciła swoje studia (Mykeny, Troja, Sparta, Knossos, Rzym).

     Jako pisarkę sf odkrył Donald A. Wollheim, który zainteresował się w 1975 r. jej powieścią "Gate of Ivrel". Powieść ta jest pierwszym tomem cyklu "Morgaine". Innymi napisanymi przez nią cyklami są: "Gasnące Słońce", "Chanur", "Merowing Nights" oraz cykl fantasy "Saga o Arafel". W 1977 r. uznana została za najlepszą autorkę młodego pokolenia i wyróżniona John W. Campbell Award, zaś 27 światowa konwencja sf w Brighton w 1979 r. przyznała jej Hugo Award za opowiadanie "Cassandra". W 1982 r. otrzymała nagrodę Hugo za powieść "Downbelow Station".


Książki

 

Powieści

40000 z Gehenny (Fourty Thousand in Gehenna)

Ludzie z Gwiazdy Pella (Downbelow Station)

Morgaine: Brama Ivrel (Gate of Ivrel)

                   Studnia Shiuanu (Well of Shiuan)

                   Ognie Azeroth (Fires of Azeroth)

                   Brama Wygnania (Exile's Gate)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Kasandra (Cassandra) - Fantastyka 3(6)/1983 - str. 9-11.

Ostatnia wieża (The Last Tower) - Mała Fantastyka 1(2)/1988 - str. 6-8.

Wykopaliska (Pots) - antologia „Don Wollheim proponuje-1986” - str. 264-291.


Copyright Sergeant AdOw © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl