Literatura

 


 

Ciołkowski Konstanty

 

Konstantin Eduardowicz Ciołkowski (1857-1935)

     Urodzony w Iżewskoje, blisko miejscowości Spassk-Riazanskij w obwodzie riazańskim. Rosyjski uczony polskiego pochodzenia, jeden z pionierów kosmonautyki, twórca modelu teorii ruchu i budowy rakiety kosmicznej. Był synem polskiego zesłańca i Rosjanki tatarskiego pochodzenia. Z zawodu był nauczycielem matematyki i fizyki. Idee techniczne wysunięte przez Ciołkowskiego stanowią podstawę działania wszystkich, historycznych i współczesnych silników rakietowych, rakiet i statków kosmicznych. W 1887 roku opracował projekt metalowego sterowca. W 1894 roku wykonał projekt samolotu jednopłatu o konstrukcji praktycznie stosowanej 15 lat później. W 1897 roku zbudował pierwszy w Rosji tunel aerodynamiczny i opracował technikę pomiarów aerodynamicznych. W 1900 roku przeprowadził badania oporu aerodynamicznego różnych ciał. W 1903 roku ogłosił w artykule teorię lotu rakiety z uwzględnieniem zmiany masy (datę tej publikacji przyjmuje się za datę narodzin astronautyki). Podał wzór opisujący zależność między prędkością rakiety a jej masą i prędkością gazów wylotowych. W 1929 roku opracował teorię ruchu rakiet wielostopniowych w ziemskim polu grawitacyjnym. Zaproponował zastosowanie w rakietach stabilizatorów żyroskopowych, chłodzenie komory spalania silnika rakietowego składnikami paliwa. Po raz pierwszy w dziejach podał podstawy teorii silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Zaprojektował wiele rakietowych mieszanek paliwowych. Od 1920 roku był na emeryturze. Jego nazwiskiem został nazwany jeden z większych kraterów księżycowych i planetoida (1590) Tsiolkovskaja.
     Jedną z ważniejszych inspiracji dla Ciołkowskiego były idee filozofa Nikołaja Fiodorowa. Zainspirowany tymi ideami, Ciołkowski wierzył, że kolonizacja kosmosu doprowadzi do perfekcji gatunku ludzkiego, nieśmiertelności i beztroskiej egzystencji. W początkach XX wieku napisał powieść fantastyczno-naukową "Wnie Ziemli". Przedstawia ona wizję lotów kosmicznych w 2017 roku z niezwykłą trafnością. Literacka fantazja podbudowana tu została olbrzymią wiedzą autora o Kosmosie. Jego przewidywania potwierdziły relacje kosmonautów radzieckich z wypraw na kolejnych "Sojuzach".


Książki

 

Powieści

Poza Ziemią (Wnie Ziemli)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl