Literatura

 


 

Crichton Michael

 

John Michael Crichton (1942-2008)

     Urodził się w Nowym Jorku. Mając 27 lat uzyskał tytuł doktora Harvard Medical School, z zamiłowania podróżnik i nurek. Twórczość literacką rozpoczął jeszcze na studiach, aby opłacić rachunki. Pisał powieści sensacyjne i fantastyczne.  Był często proszony o pisanie esejów w wielu czasopismach, tworzenie przedmów do książek innych autorów i zapraszany do wygłaszania przemówień z różnych okazji. Większość jego książek została sfilmowana.

     Napisana w 1969 roku powieść "The Andromeda Strain" przyniosła mu światowy rozgłos i uznanie. Crichton zapoczątkował w ten sposób nowy gatunek powieści zwany technothrillerem. Udoskonalił go w następnych powieściach. W 1993 roku, kiedy to Steven Spielberg zrealizował na podstawie jego powieści film "Park Jurajski", sława Crichtona rozbłysła na nowo. Był sceptykiem w sprawie globalnego ocieplenia. Przez wielu nazywany Juliuszem Verne XXI wieku.

     Na podstawie prozy Crichtona powstały filmy: Kula (Sphere), Park Jurajski (Jurassic Park), Zaginiony świat: Park Jurajski (The Lost World Jurassic Park).


Książki

 

Powieści

"Andromeda" znaczy śmierć (The Andromeda Strain)

Człowiek terminal (The Terminal Man)

Park Jurajski (Jurassic Park)

Zaginiony świat: Park Jurajski (The Last World)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2015-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl