Literatura

 


 

Doyle Arthur Conan

 

Arthur Conan Doyle (1859-1930)

     Powieściopisarz angielski. Jeden z prekursorów nowoczesnej powieści detektywistycznej i fantastyczno-przygodowej. Autor powieści i nowel detektywistycznych ze słynną postacią detektywa Sherlocka Holmesa. Edukację pobierał w szkole jezuickiej Stonyhurst. Tu w lecie 1873 roku, ogarnięty zapałem do nauki i języka francuskiego pochłonął kilka książek Juliusza Verne'a. Skończywszy szkołę, wciąż niezdecydowany co do wyboru dalszej drogi, spędził rok w jezuickim kolegium w Tyrolu. Po powrocie do kraju podjął studia medyczne w Edynburgu. Choroba ojca postawiła Arthura w niełatwej sytuacji finansowej i zmusiła do poszukiwania własnych źródeł zarobku. Przyjął pracę jako asystent lekarski i zaczął myśleć o pracy literackiej. Pisał też powieści historyczne i fantazje naukowe dla młodzieży.

     Niewielką grupę utworów zasługujących na miano fantastyki naukowej poprzedziły teksty fantastyczne, ale osnute wokół spraw nadprzyrodzonych, tajemniczych, spirytystycznych czy okultystycznych. W roku 1912 powstaje "The Lost World", najlepsza pozycja z cyklu o dociekliwym profesorze Challengerze.


Książki

 

Powieści

Świat zaginiony (The Lost World)

Zbiory opowiadań

Głębina Maracot (The Maracot Deep and Other Stories)

Trujące pasmo ()


Opowiadania

 

Głębina Maracot - zbiór opowiadań Głębina Maracot - str. 5-136.

Groźna maszyna - zbiór opowiadań Głębina Maracot - str. 137-154.

Eksperyment profesora Challengera - zbiór opowiadań Głębina Maracot - str. 155-196, zbiór opowiadań „Trujące pasmo” - str. 109-139.

Motor Browna-Pericorda - zbiór opowiadań „Trujące pasmo” - str. 141-150.

Trujące pasmo - zbiór opowiadań „Trujące pasmo” - str. 5-107.


Copyright Sergeant AdOw © 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl