Literatura

 


 

Gunn James E.

 

James Edwin Gunn (1923-)

     Urodzony w Kansas City. W trakcie drugiej wojny światowej odbył trzyletnią służbę w United States Navy. Po jej zakończeniu studiował na Uniwersytecie w Kansas uzyskując w 1947 roku licencjat w dziedzinie dziennikarstwa i tytuł magistra filologii angielskiej. Potem na uczelni tej był wykładowcą dziennikarstwa i teorii literatury, ze szczególnym uwzględnieniem science fiction.

     Debiutem jego było opublikowane pod pseudonimem Edwin James opowiadanie "Communications" (magazyn "Starting Stories" w 1949 r.). Jego pierwsza książka to powieść z gatunku space opera "This Fortress World" (1965). Jednak ulubioną formą  literacką pozostają opowiadania, których pisze dużo, często tworząc połączone treścią cykle, z których później rodzą się nowele lub powieści. Jest też wybitnym krytykiem i laureatem Pilgrim Award (1976), przyznawanej przez Science Fiction Research Associacion za najlepsze prace krytyczne. Inne nagrody: 1976 Nagroda Specjalna Hugo za pracę krytycznoliteracką Alternate Worlds (The Illustrated History of Science Fiction), 1983 - Hugo za pracę krytycznoliteracką Isaac Asimov: The Foundations of Science Fiction, 1999 - Nagroda Analog, 2007 - Damon Knight Memorial Grand Master za całokształt osiągnięć w dziedzinie science fiction.


Książki

 

Powieści

Słuchacze (The Listeners)

Zamknięty świat (This Fortress World)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Nieśmiertelni (The Immortals) - Fantastyka 11-12(14-15)/1983 - str. 30-60.


Copyright Sergeant AdOw © 2012 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl