Literatura

 


 

Haggard H. Rider

 

Henry Rider Haggard (1856-1925)

     Klasyk brytyjskiej literatury przygodowej i fantastycznej. Urodził się w rodzinnym majątku Bradenham (Norfolk). Wielki miłośnik książek przygodowych. Pobierał nauki w rozmaitych szkołach, bo był uczniem kłopotliwym. W wieku dziewiętnastu lat został sekretarzem gubernatora Natalu. W 1875 roku wyruszył do Afryki Południowej, gdzie przebywał prawie sześć lat i piastował wysokie stanowiska jako przedstawiciel rządu imperialnego. Dogłębnie wtedy poznaje region a szczególnie dzieje i teraźniejszość potężnego plemienia Zulusów. W tym celu nauczył się ich języka. Powróciwszy do Anglii założył rodzinę i razem z małżonką znów wyruszył do Afryki Południowej. Wojna burska zmusiła go do opuszczenia Afryki. W Anglii chwycił za pióro, by napisać książkę o najnowszej historii Afryki Południowej i kilka powieści. W 1912 roku otrzymał tytuł szlachecki, a w 1919 Order Imperium Brytyjskiego. Autor siedemdziesięciu pięciu książek.

     "Skarby króla Salomona" i kontynuacje przygód Allana Quatermaina przyniosły mu sławę pisarską. Na uwagę zasługują też cztery opowieści o zaginionej rasie oraz cykl Onej-Aiszy. Twórca lost race fiction (opowieść o zaginionej cywilizacji). Do połowy XX wieku był czytany i filmowany na całym świecie, inspirował wielu pisarzy, m.in. E. R. Burroughsa.


Książki

 

Powieści

Eryk Promiennooki (Eric Brighteyes)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Związek duchowy (Ghostly Connection) - Fantastyka 2(233)/2002 - str. 12-13.


Copyright Sergeant AdOw © 2015-2016 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl