Literatura

 


 

Heinlein Rober A.

 

Robert Anson Heinlein (1907-1988)

     Amerykanin. Urodził się w Butler w stanie Missouri. Studiował na Uniwersytecie Missouri i Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis. Po odsłużeniu wymaganych pięciu lat jako oficer US Navy, w 1934 r. podjął studia z fizyki na Uiwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Pracował w wielu zawodach: górnictwie, architekturze, był handlarzem nieruchomościami i politykiem.

     W 1939 r. opublikował pierwsze opowiadanie sf - "Lifetime" (Astounding) i od tego czasu całkowicie poświęcił się pisarstwu. Był jednym z najpopularniejszych autorów ówczesnej science fiction i najsłynniejszym autorem science fiction dla przeciętnego Amerykanina. W 1941 roku był gościem honorowym światowego konwenty sf. Nagrody: 1956 - Hugo (powieść "Double Star"), 1960 - Hugo (powieść "Starship Troopers"), 1962 - Hugo (powieść "Stranger in a Strange Land"), 1967 - Hugo (powieść "The Moon is a Rash Mistress"), 1974 - Nebula (w specjalnej kategorii "Wielki Mistrz Gatunku"). Pisywał zarówno pod swoim nazwiskiem jak i pod pięcioma pseudonimami. Swoim stylem mocno wpłynął na rozwój amerykańskiej sf. Wydał serię niezwykle popularnych książek dla młodzieży. Jest też autorem scenariuszy, m.in. do filmu "Destination Moon" z 1950 r. Powieść "Stranger in a Strange Land" stała się kultową wśród młodej inteligencji i jest jedną z najpiękniejszych w historii sf.

     Na podstawie prozy Heinleina powstały filmy: Żołnierze kosmosu (Starship Troopers), Jak Jerry został człowiekiem (Jerry Was a Man - film z kolekcji Masters of Science Fiction).


Książki

 

Powieści

Daleki patrol (Starman Jones)

Drzwi do lata (The Door Into Summer)

Hiob - komedia sprawiedliwości (Job: A Comedy of Justice)

Kawaleria kosmosu (Starship Troopers)

Kot, który przenika ściany (The Cat Who Walks Trough Walls)

Luna to surowa pani (The Moon is a Harsh Mistress)

Między planetami (Between Planets)

Obcy w obcym kraju (Stranger in a Strange Land)

Piętaszek (Friday)

Szlak Chwały (Glory Road)

Władcy marionetek (The Puppet Master)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Długa wachta (The Long Watch) - Fantastyka 5(20)/1984 - str. 13-17.

Drogi muszą być w ruchu - antologia „Rakietowe szlaki” - str. 79-128.


Copyright Sergeant AdOw © 2012-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl