Literatura

 


 

King Stephen

 

Stephen King (1947-)

     Urodził się w Portland w stanie Maine. W 1970 roku ukończył studia na stanowym uniwersytecie w Oronto, ale początkowo nie mógł znaleźć zajęcia w wyuczonym zawodzie nauczyciela literatury angielskiej i był zatrudniony jako pracownik fizyczny. Potem uczył angielskiego w szkole średniej.

     Najpopularniejszy współczesny autor powieści i opowiadań grozy. Swoje pierwsze utwory pisał mając siedem lat, powstawały one głównie pod wpływem powieści fantastyczno-naukowych, które namiętnie czytał od dzieciństwa. W 1965 r. opublikował w fanzinie pierwsze opowiadanie "I was a Teenage Grave Robber". W 1967 r. zadebiutował jako profesjonalista opowiadaniem "The Glass Floor" opublikowanym przez "Startling Mystery Stories", w tym samym roku ukończył też pierwszą powieść "The Long Walk", której nie odważył się jednak posłać do wydawnictwa. Dopiero w 1973 r. publikuje swą pierwszą powieść - "Carrie". Zyski z niezwykłego powodzenia tej powieści umożliwiły mu rzucenie pracy i utrzymanie rodziny z pisania. W 1976 r. za powieść "Salem's Lot" otrzymuje World Fantasy Award. W 1981 r. nowela "The Mist" otrzymuje World Fantasy Award i nominację do Nebuli. W 1982 r. opowiadanie "Do the Dead Sings" otrzymuje World Fantasy Award, książka "Dense Macabre" otrzymuje Hugo, a powieść "Cujo" staje się laureatką British Fantasy Award.

     Na podstawie prozy Kinga powstały filmy: Christine (Christine), Miasteczko Salem (Salem's Lot), Mroczna Wieża (The Dark Tower), Strefa śmierci (The Dead Zone),  Stukostrachy (The Tommyknockers), "Uciekinier" (The Running Man).


Książki

 

Powieści

"Uciekinier" (The Running Man)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Ballada o celnym strzale (The Ballad of the Flexible Bullet) - Fantastyka 1(64)/1988 - str. 23-42.

Ciężarówki (Trucks) - Fenix 2(29)/1994 - str. 79-104.

Dzieci kukurydzy (Children of the Corn) - Fenix 4(31)/1994 - str. 5-53.

Gzyms (The Ledge) - Fenix 4(31)/1994 - str. 57-84.


Copyright Sergeant AdOw © 2012-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl