Literatura

 


 

Lewis Clive Staples

 

Clive Staples Lewis (1898-1963)

     Urodził się w Belfaście w Irlandii. Rodzina jego przeprowadziła się w XIX wieku do Irlandii Północnej z Walii. Działalność literacką rozpoczął jeszcze przed ukończeniem szóstego roku życia. Jako twórcę interesowały go dwa tematy - zwierzęta zachowujące się jak ludzi i zakuci w zbroje rycerze. W 1907 roku umiera matka pisarza. Perypetie szkolne Lewisa przekonały ojca, iż najpewniejszym sposobem edukacji będzie zapewnienie chłopcu prywatnego nauczyciela. W połowie 1917 roku trafia na front we Francji. Ląduje w szpitalu z powodu powszechnej gorączki okopowej (podobnie jak Tolkien). Zostaje przypadkowo ranny w bitwie pod Arras i trafia do szpitala w Londynie. Po demobilizacji Lewis wraca na uczelnię w Oksfordzie. Ukończył ten uniwersytet i został w nim wykładowcą filozofii. Podczas II wojny światowej w radiu BBC prowadził cotygodniowe prelekcje z dziedziny etyki i teologii. W 1954 roku Cambridge proponuje mu objęcie katedry historii literatury średniowiecznej i renesansowej. Pisał książki o dawnej literaturze, filozofii i religii. Jednym z jego przyjaciół był J. R. R. Tolkien (poznali się w 1926 roku jako młodzi wykładowcy na Oxfordzie, wspólnie zaplanowali i dokonali reformy programu studiów na wydziale anglistyki).

     Lewisa zawsze interesowała literatura fantastyczna, znał książki Verne'a, Wellsa czy Burroughsa. "Kroniki narnijskie" to najbardziej znany cykl fantastycznych opowieści C. S. Lewisa. Chronologicznie "Kroniki" obejmują dwa i pół tysiąclecia istnienia Narnii.

     Na podstawie prozy Lewisa powstały filmy: Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe), Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian), Opowieści z Narnii: Podróż "Wędrowca do Świtu" (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader)


Książki

 

Powieści

Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa (The Lion, the Witch and the Wardrobe)

                                  Książę Kaspian (Prince Caspian)

                                  Podróż "Wędrowca do Świtu" (The Voyage of the "Dawn Treader")

                                  Srebrne krzesło (The Silwer Chair)

                                  Koń i jego chłopiec (The Horse and his Boy)

                                  Siostrzeniec Czarodzieja (The Magician's Nephew)

                                  Ostatnia bitwa (The Last Battle)

Z milczącej planety: Z milczącej planety ()

                                    Paralendra ()

                                    Ta straszna siła ()

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Las między światami - Mała Fantastyka 1(2)/1988 - str. 34-39.


Copyright Sergeant AdOw © 2012-2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl