Literatura

 


 

Lovecraft Howard Phillips

 


Howard Phillips Lovercraft (1890-1936)

     Urodził się w Providance (Rhode Island) w USA. Uważany za genialne dziecko, mając dwa lata znał już alfabet, a pierwsze opowiadanie napisał w wieku 6 lat. Chorobliwy i cherlawy prawie nie opuszczał domu i nie utrzymywał kontaktów z rówieśnikami, często opuszczał zajęcia szkolne. Jako kilkunastoletni chłopak zainteresował się chemią i astronomią, tak bardzo, że zaczął wydawać fanziny. Ekscentryczna indywidualność pisarza sprawiła, że przez całe życie był uważany za dziwaka i odludka, wiódł samotną egzystencję w swojej willi w Providence, z dala od zgiełku świata, przy zakrytych szczelnie storach.

     Uważany dziś, razem z E. A. Poe za ojca współczesnego horroru. Eseje, opowiadania, krótkie szkice literackie publikował początkowo w magazynie "Weird Tales". W latach dwudziestych powstały jego najważniejsze zbiory opowiadań. Wtedy powstał charakterystyczny dla niego krajobraz, w którym obok naszego normalnego świata istnieje drugi, pełen grozy, strachu, obcych istot przybyłych z kosmosu i obserwujących ludzi. Ta druga rzeczywistość ukryta jest za parawanem, którego przekroczenie dla wielu śmiałków kończyło się tragicznie. W latach czterdziestych proza Lovercrafta, głównie dzięki staraniom amerykańskich fanów, zyskała spory rozgłos. Zaprzyjaźnił się z Robertem E. Howardem, prowadzili bardzo ożywioną korespondencję.

     Na podstawie prozy Lovecrafta powstały gry planszowe: Horror w Arkham i Eldritch Horror: Przedwieczna groza.


Książki

 

Powieści

Zbiory opowiadań

Zew Cthulhu ()


Opowiadania

 

Duch ciemności - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 231-257.

Hypnos - Fikcje marzec (13)'84 - str. 4-12.

Kolor z przestworzy - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 124-156.

Koszmar z Dunwich - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 258-303.

Muzyka Ericha Zanna - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 304-312.

Odszczepieniec - Claps 29 - str. 1-5.

Szepczący w ciemności - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 157-230.

Świątynia (The Temple) - Fantastyka 11(38)/1985 - str. 11-15.

Widmo nad Innsmouth - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 53-123.

Zew Cthulhu - zbiór opowiadań „Zew Cthulhu” - str. 17-52.


Copyright Sergeant AdOw © 2012-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl