Literatura

 


 

Perutz Leo

 

Leopold Perutz (1882-1957)

     Austriackim powieściopisarzem i matematykiem. Urodził się w Pradze (był więc obywatelem Cesarstwa Austro-Węgierskiego) w rodzinie żydowskiego pochodzenia. Przeprowadził się do Wiednia, gdzie uczęszczał do różnych szkół i uczelni, zanim zaczął studiować teorię prawdopodobieństwa, statystykę, nauki aktuarialne i ekonomię. Mieszkał w Wiedniu aż do nazistowskiego Anschluss w 1938 r., kiedy to wyemigrował do Palestyny. Sformułował równanie algebraiczne, które nosi jego imię. Pracował jako statystyk w firmie ubezpieczeniowej. Był spokrewniony z biologiem Maxem Perutzem.
     Swoją pierwszą powieść, "Trzeci pocisk", napisał w 1915 r. podczas rekonwalescencji po ranie odniesionej w czasie I wojny światowej. Powieści jego są krótkie i zazwyczaj są to powieści historyczne, łączące szybką przygodę z elementami metafizycznymi. Uważany za najlepszego niemieckojęzycznego autora fantasy swoich czasów.


Książki

 

Powieści

Śnieg Świętego Piotra (St Petri Schnee)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl