Literatura

 


 

Rice Anne

 

Anne Rice (1941-)

     Właściwie Howard Allen O'Brien. Urodziła się w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, który stał się tłem wielu jej powieści. W 1958 roku rodzina przeprowadziła się do Richardson w stanie Teksas. Anne zaczęła tu uczęszczać do liceum. Poznała tu swojego przyszłego męża Stana Rice (ślub odbył się 14 października 1961 w Teksasie). Uczęszczała na studia w Texas Women’s College w Denton, lecz po roku porzuciła je. W 1962 roku przenosi się wraz z mężem do San Francisco, gdzie oboje kontynuowali naukę. Anne studiowała nauki polityczne, chociaż w dalszym ciągu chciała zostać pisarką. Po uzyskaniu tytułu magistra (rok 1964) Anne postanowiła popracować nad swoim warsztatem pisarskim i zaczęła pisać jedno opowiadanie dziennie. Pamiętając z czasów dzieciństwa opowieści matki o wampirach, umieściła w jednym z nich postać młodego reportera przeprowadzającego wywiad z wampirem. Pisarka opublikowała w tym okresie swoje pierwsze opowiadanie. Pozostałe opowiadania wylądowały w szufladzie. Na studiach pomagisterskich przesiadywała w bibliotekach szukając tematów, które mogły przynieść jej pomysły na powieść. W 1969 państwo Rice przeprowadzili się do Berkeley. Skończywszy studia pomagisterskie Anne podjęła pracę jako korektorka w wydawnictwie prawniczym, jednak wciąż wierzyła, że jej powołaniem jest pisarstwo. Wtedy mąż poradził jej zajęcie się pisaniem na poważnie. W 1989 roku wracają do Nowego Orleanu. W marcu 2005 roku, w obliczu huraganu Katrina, rodzina ewakuuje się do San Diego w Kalifornii.

     Autorka bestsellerowego cyklu Kroniki wampirów, który wywarł duży wpływ na subkulturę gotycką. Opowiadanie o wampirze opowiadającym w wywiadzie o swoim ciężkim nieśmiertelnym życiu rozwinęła w powieść, którą wydała w maju 1976 i w ciągu pierwszego roku sprzedaży książka zarobiła prawie milion dolarów. Wkrótce Paramount Pictures kupił prawa do jej zekranizowania, a Anne została autorką scenariusza do tego filmu. 

     Na podstawie prozy Rice powstały filmy: Królowa potępionych (Queen of the Damned), Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire).


Książki

 

Powieści

Kroniki wampirów: Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire)

                                Wampir Lestat (The Vampire Lestat)

                                Królowa potępionych (The Queen of the Damned)

                                Opowieść o złodzieju ciał (The Tale of the Body Thief)

                                Memnoch Diabeł (Memnoch The Devil)

                                Wampir Armand (The Vampire Armand)

                                Merrick (Merrick)
                                Krew i złoto (Blood and Gold)
                                Posiadłość Blackwood (Blackwood Farm)
                                Krwawy kantyk (Blood Canticle)
                                Książę Lestat (Prince Lestat)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl