Literatura

 


 

Sagan Carl

 

Carl Sagan (1934-1996)

     Astronom, biolog, pisarz i popularyzator nauki. Pochodził z rodziny rosyjskich emigrantów i już w dzieciństwie zainteresował się astronomią. W 1954 r. ukończył fizykę na Uniwersytecie w Chicago, sześć lat później uzyskał tytuł doktora astronomii i astrofizyk. W 1968 r. przeniósł się na nowojorski Uniwersytet Cornella. Zorganizował tu pracownię badań planetarnych, zajmującą się poszerzaniem wiedzy o Układzie Słonecznym. Jego prace i pomysły przyczyniły się do powodzenia misji Marinera 9 (1971), pracował także przy Vikingach i Voyagerach. To jego pomysłem było grawerowanie na płytkach symbolicznych przesłań do obcych cywilizacji umieszczonych na sondach mających opuścić Układ Słoneczny. Był głęboko przekonany, że Wszechświat zamieszkały jest przez liczne rasy inteligentne i orędował za ich poszukiwaniem wszelkimi dostępnymi metodami. Jego wiedza na temat atmosfery planet i współpraca z ekologami spowodowały, że jako pierwszy uświadomił światu konsekwencje efektu cieplarnianego. Był też wielkim przeciwnikiem prób z bronią jądrową.

     Jego jedyną książką beletrystyczną jest "Contact". W 1981 r. otrzymał Hugo w kategorii najlepsze dzieło dramatyczne za książkę i serial telewizyjny "Kosmos". Otrzymał też nagrodę Hugo w kategorii non fiction.

     Na podstawie prozy Sagana powstał film: Kontakt (Contact).


Książki

 

Powieści

Kontakt (Contact)

Zbiory opowiadań


Copyright Sergeant AdOw © 2012-2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl