Literatura

 


 

Shelley Marry Wollstonecraft

 

Mary Wollstonecraft Shelley (1797-1851)

     Urodziła się w Londynie. Matka, zmarła dziesięć dni po jej urodzeniu. Mary uczęszczała do szkoły dla panien, a w 1811 została wysłana do szkoły Miss Caroline Petman w Ramsgate. Jednak najważniejsze wykształcenie zdobyła w domu. Osiągnęła solidne podstawy w historii, mitologii, literaturze i Biblii; pobierała też lekcje sztuki i francuskiego. Biegle władała językiem włoskim i francuskim, uczyła się także łaciny i greki oraz trochę hiszpańskiego. Grono przyjaciół i znajomych rodziny stanowili pisarze, naukowcy i reformatorzy polityczni. Stałym bywalcem domu był przyjaciel rodziny Percy Shelley, słynny poeta angielski epoki romantyzmu. Z nim to Mary uciekła z domu rodzinnego w 1814 roku. W maju 1816 roku przenosi się z rodziną z Anglii do Szwajcarii (niedaleko Genewy). Po śmierci ukochanego Mary powróciła do Anglii w sierpniu 1823 roku i spędziła tam resztę życia. W ciągu następnych dwóch dekad Mary Shelley opublikowała wiele opowiadań i wierszy, a także niektóre dzieła P. B. Shelleya w znanych angielskich pismach. 

     W Szwajcarii Mary zaczyna pisać najważniejsze swoje dzieło - "Frankensteina: albo Współczesny Prometeusz", wydaną w 1818 roku. Pomysł Frankensteina narodził się latem 1816 roku podczas podróży w okolicach Genewy, kiedy małżonkowie Shelley w towarzystwie Byrona i Johna Polidori urozmaicali sobie zimne i dżdżyste wieczory wymyślaniem opowieści o duchach. Utwór ten uważany jest za pierwszą powieść science fiction i zapowiedź tego gatunku.

     Na podstawie prozy Shelley powstały filmy: Frankenstein (Frankenstein), Frankenstein (Mary Shelley's Frankenstein).


Książki

 

Powieści

Frankenstein (Frankenstein)

Zbiory opowiadań

 


Copyright Sergeant AdOw © 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl