Literatura

 


 

Vonnegut Kurt, jr.

 


Kurt Vonnegut, jr. (1922-2007)

     Amerykański pisarz i publicysta niemieckiego pochodzenia. Urodził się w Indianapolis. Uczęszczał do Orchard School, a następnie do Shortridge High School, gdzie pisał do szkolnej gazety. W 1940 r., za namową brata aplikował na Uniwersytet Cornella, gdzie został przyjęty na chemię. Tam był zaangażowany w działalność uniwersyteckiej gazety. Brak mu było jednak predyspozycji do studiowania nauk ścisłych i w 1942 r. opuścił uniwersytet. W 1943 r. wstąpił do wojska i został oddelegowany na studia do Instytutu Technologii w Carnegie, a następnie na Uniwersytet w Tennessee, po czym wysłano go na front do Europy. W grudniu 1944, w czasie ofensywy w Ardenach, został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Dreźnie. Ponieważ znał język niemiecki, wybrano go na tłumacza. 13 lutego 1945 przeżył bombardowanie miasta przez aliantów To właśnie doświadczenie miało znaczący wpływ na całą jego twórczość. Po powrocie do USA ponownie podjął studia, tym razem na wydziale antropologii na Uniwersytecie w Chicago. W latach 50. zaczął publikować swoje pierwsze opowiadania.

     Debiutował w roku 1949 jako autor opowiadań fantastyczno-naukowych. W 1952 r. wydał pierwszą powieść - "Player Piano". Najważniejszą jego książką jest powieść "Rzeźnia numer 5". Oprócz powieści wydał też dwa tomy opowiadań. Był pisarzem prowokującym. Istotnym nurtem w jego twórczości był surrealizm. Fascynował się science fiction.


Książki

 

Powieści

Galapagos (Galapagos)

Kocia kołyska (Cat's Cradle)

Zbiory opowiadań

 


Opowiadania

 

Harrison Bergeron - antologia „Droga do science fiction 3**” - str. 299-305.

Hart ducha (Fortitude) - antologia „Kroki w nieznane ●●●●● - str. 9-28.


Copyright Sergeant AdOw © 2013-2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.          www.fantastyka-86.pl