Literatura

 


 

Wyndham John

 

John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris (1903-1969)

     Urodził się w małym miasteczku Knowle w hrabstwie Warwickshire w Anglii. Wczesne dzieciństwo spędził w Edgbaston w Birmingham. Gdy miał 8 lat, jego rodzice się rozeszli, a on i jego brat spędzili resztę dzieciństwa w prywatnych szkołach podstawowych, z których ostatnią była Bedales School w Hampshire. Po jej ukończeniu Wyndham próbował swoich sił w rolnictwie, prawie, reklamie, sztuce komercyjnej, ale przeważnie utrzymywała go rodzina. W 1925 zaczął pisać dla pieniędzy: sprzedawał opowiadania science-fiction dla amerykańskich pism, pisał też opowiadania detektywistyczne. Podczas II wojny światowej służył jako cenzor w Ministerstwie Informacji w Wielkiej Brytanii, następnie dołączył do armii, służąc w Royal Signals. Brał też udział w lądowaniu w Normandii (Operacji Neptun). Zainspirowany sukcesem swojego brata, który opublikował 4 powieści, po wojnie wrócił do pisania.

     Całą karierę pisarską można podzielić na dwie części, które oddziela od siebie II wojna światowa. Większość jego przedwojennych utworów to space opery. Tematyka powojennych powieści to katastrofalne nieszczęście spowodowane siłami natury, inwazją obcych czy biologicznymi lub nuklearnymi doświadczeniami prowadzonymi przez człowieka. Jako pisarz sf zadebiutował w 1931 r. opowiadaniem "Worlds of Barter" w magazynie "Wonder Stories". Jego pierwsza powieść "The Secret People" (1935, przeredagowana i wydana w USA w 1964 roku) była młodzieżową przygodówką sf. Po wojnie zmienił styl i w 1951 roku wydał powieść "The Day of the Triffids". Książka okazała się sukcesem i ugruntowała pozycję Wyndhama jako ważnego twórcę fantastyki naukowej. W latach 50. był najlepiej sprzedającym się pisarzem science-fiction w Wielkiej Brytanii i Australii. Do 1992 roku jego książki figurowały w angielskich programach szkolnych.


Książki

 

Powieści

Dzień Tryfidów (The Day of the Triffids)

Poczwarki (The Crysalids)

Zbiory opowiadań


Opowiadania

 

Dziewczyna z innego wymiaru (Random Quest) - antologia „Kroki w nieznane ●●●●” - str. 221-267.


Copyright Sergeant AdOw © 2013-2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystywanie tych materiałów tylko za moją wyraźną zgodą.         www.fantastyka-86.pl